Gdy alkomat wskazuje inne wartości niż zero.

Szanowni Państwo, na wstępie pragnę wyraźnie zaznaczyć, że nie popieram i nie polecam prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu.

Jednakże stało się. Przyjmijmy, że Pan Marian (dobór imienia losowy i zupełnie przypadkowy) został zatrzymany do kontroli drogowej i poddany badaniu alkomatem. Na co powinien zwrócić uwagę Pan Marian?

policja morąg

Po pierwsze na rodzaj użytego do badania sprzętu. Aktualnie na wyposażeniu jednostek Policji znajdują się następujące urządzenia: działające na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni, działające na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu oraz wyposażone w detektor półprzewodnikowy. Ostatnie z wymienionych urządzeń używane jest wyłącznie do wstępnej analizy ilościowo-orientacyjnej. Jeżeli w przeprowadzonym za jego pomocą pomiarze uzyskano wynik ponad 0,00 mg/dm³ należy przeprowadzić badanie jednym z pozostałych ww. urządzeń.

Kiedy jeszcze badanie należy powtórzyć? W przypadku dokonania pomiaru urządzeniem działającym na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm³, należy niezwłocznie dokonać drugiego pomiaru. W przypadku dokonania pomiaru urządzeniem działającym na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm³, należy dokonać drugiego pomiaru po upływie 15 minut.

Oczywiście przed badaniem należy poinformować funkcjonariusza Policji o spożyciu powszechnie znanego batonika z adwokatem. W takim przypadku również należy odczekać 15 minut od spożycia tejże słodkości. 15 minut czekamy również od zakończenia spożywania alkoholu oraz od wypalenia papierosa, on też ma wpływ na wynik badania. Jeżeli kierowca tuż przed zatrzymaniem do kontroli wypalił papierosa powinien poinformować o tym funkcjonariusza Policji.

A kiedy należy pobrać próbę krwi do badań na zawartość alkoholu? W przypadku gdy żąda tego osoba badana po przeprowadzeniu badania urządzeniami elektronicznymi, jeżeli stan osoby badanej, zwłaszcza wynikający z upojenia alkoholowego, choroby układu oddechowego lub innych przyczyn uniemożliwia przeprowadzenie badania urządzeniem elektronicznym, istnieją przeciwwskazania do użycia urządzenia elektronicznego wynikające ze stanu zdrowia badanego i oczywiście kiedy osoba badana odmawia poddania się badaniu stanu trzeźwości urządzeniami elektronicznymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź w kontakcie

Kontakt

Kancelaria czynna jest w godzinach od 8 do 16. Istnieje możliwość umówienia spotkania w innym dogodnym dla Państwa terminie. Przed wizytą w Kancelarii rekomenduję kontakt telefoniczny.

adres teledon
ul. Ogrodowa 23 lok. nr 2 14-300 Morąg

tel. 600 606 295